36. týden těhotenství: Už jen pár dní!

36 Týden Těhotenství

Miminko roste do finále

Třicátý šestý týden těhotenství znamená, že se pomalu, ale jistě blížíte do finále. Vaše miminko už je téměř připravené na svět a měří zhruba 46 centimetrů a váží okolo 2,7 kilogramu. Jeho orgány se dovyvíjejí a miminko se soustředí hlavně na nabírání podkožního tuku, díky kterému bude po porodu lépe regulovat svou tělesnou teplotu. Možná cítíte, že se vaše bříško už tolik „neprotahuje“ – to proto, že miminko už má v děloze méně místa a jeho pohyby jsou spíše „převalovací“. Stále je ale důležité vnímat jeho pohyby a v případě jakýchkoli pochybností se poradit se svým lékařem. V této fázi těhotenství už se také můžete setkat s pojmem „poloha koncem pánevním“. Pokud miminko není otočené hlavičkou dolů, ale zadečkem či nožičkami, existují cviky a metody, které mu mohou pomoci se otočit do správné polohy. Vždy je ale důležité konzultovat vše se svým gynekologem.

Pohyby miminka: Stále cítit

V 36. týdnu těhotenství už je vaše děťátko pořádný cvalík a v bříšku mu začíná být trochu těsno. To ale neznamená, že byste jeho pohyby měla cítit méně. Naopak, pohyby miminka by měly být stále pravidelné a silné. Miminko se sice už tolik nepřevrací, ale stále kope, protahuje se a otáčí. Někdy můžete cítit i jeho škytavku, která se projevuje jako rytmické pohyby v břiše. Je důležité, abyste pohyby miminka stále sledovala a vnímala. Pokud se vám cokoliv nezdá, nebo máte pocit, že se miminko hýbe méně než obvykle, neváhejte se obrátit na svého lékaře. Ten zkontroluje ozvy plodu a ujistí vás, že je vše v pořádku. Pamatujte, že vnímání pohybů miminka je důležitou součástí těhotenství a pomáhá vám budovat s děťátkem pouto ještě před porodem.

Těhotenské příznaky v 36. týdnu

Vstupem do 36. týdne těhotenství se miminko dále vyvíjí a připravuje se na příchod na svět. Ženy v tomto období často pociťují celou řadu příznaků, které s sebou rostoucí bříško přináší. Mezi ty nejčastější patří zvýšený tlak na močový měchýř, což se projevuje častějším nutkáním k močení, a to i v průběhu noci. Dále se může objevit pálení žáhy, jelikož děloha utlačuje žaludek. Mnoho žen se také potýká s otoky končetin, zejména v oblasti kotníků a chodidel. Je to způsobeno zadržováním vody v těle. V tomto období je důležité dopřát si dostatek odpočinku, dodržovat pitný režim a zdravě se stravovat.

Tělo je moudré, ví, co dělá. 36 týdnů příprav na ten nejkrásnější zázrak.

Hana Svobodová

Co se děje s vaším tělem?

V 36. týdnu těhotenství už se vaše děťátko chystá na příchod na svět. Miminko se otočilo hlavičkou dolů a zaujímá polohu, ve které pravděpodobně setrvá až do porodu. Jeho imunitní systém se stále zdokonaluje a plíce jsou téměř vyvinuté. Vy se možná cítíte trochu nemotorně a unaveně, protože vaše bříško je už opravdu velké. Děloha tlačí na vaše orgány, což může způsobovat častější močení, problémy se spánkem nebo pálení žáhy. Můžete pociťovat také Braxton Hicksovy kontrakce, které jsou nepravidelné a nesílí. Tyto kontrakce připravují dělohu na porod, ale nemusíte se jich obávat, pokud nejsou bolestivé a pravidelné.

Příprava na porod

V 36. týdnu těhotenství se miminko chystá na příchod na svět a vy byste se na něj měly také co nejlépe připravit. Kromě finálních úprav v dětském pokojíčku a sbalené tašky do porodnice je důležité věnovat čas i sobě a svému tělu. Pravidelně dýchejte a relaxujte, abyste zmírnila napětí a stres. Naučte se dechová cvičení, která vám pomohou zvládat porodní bolesti. Vhodnou přípravou je také návštěva předporodního kurzu, kde se dozvíte užitečné informace o průběhu porodu, o možnostech úlevy od bolesti a o péči o novorozence. Nebojte se zeptat na vše, co vás zajímá, a probrat s vaší porodní asistentkou nebo gynekologem vaše představy o porodu. Pamatujte, že každé těhotenství je jedinečné a důležité je, abyste se cítila co nejlépe a byla psychicky připravena na příchod vašeho miminka.

Kdy kontaktovat lékaře

V 36. týdnu těhotenství se vaše tělo připravuje na porod a s ním přichází i řada změn. I když je většina z nich zcela normální, existují situace, kdy je na místě kontaktovat svého lékaře. Okamžitě volejte lékaře, pokud zaznamenáte vaginální krvácení, silný výtok plodové vody, silný otok obličeje nebo rukou, silnou bolest hlavy, rozmazané vidění, bolest břicha nebo silné křeče, horečku, zimnici, nevolnost nebo zvracení, bolest nebo pálení při močení, nebo pokud cítíte méně pohybů dítěte než obvykle. Neváhejte kontaktovat svého lékaře ani v případě, že máte jakékoli obavy nebo otázky ohledně svého zdraví nebo zdraví vašeho dítěte. Je vždy lepší být opatrná a poradit se s odborníkem, než cokoli podcenit. Pamatujte, že vaše zdraví a zdraví vašeho dítěte je na prvním místě.

Tipy pro 36. týden těhotenství

Miminko se už chystá na svět a vy se pravděpodobně cítíte jako chodící sopka emocí a nepohodlí. Nebojte, to je v tomto období těhotenství naprosto normální. Vaše tělo se připravuje na porod a s ním přichází celá řada změn. Miminko už má zhruba 46 cm a váží okolo 2,7 kg. Jeho orgány už jsou vyvinuté a připravené na život mimo dělohu. Možná cítíte, že se hůře pohybuje, je to tím, že už má v děloze méně místa. V tomto období je důležité sledovat pohyby miminka a v případě jakýchkoli pochybností kontaktovat svého lékaře. Zkuste se zaměřit na zdravou stravu a dostatek odpočinku. Lehké cvičení, jako je například jóga pro těhotné nebo plavání, vám může pomoci zmírnit některé těhotenské obtíže. Nezapomínejte na psychickou pohodu. Mluvte se svým partnerem, rodinou a přáteli o svých pocitech a obavách. Příprava na porod je psychicky i fyzicky náročná, proto se nebojte vyhledat odbornou pomoc, pokud ji potřebujete.

Co si sbalit do porodnice

V 36. týdnu těhotenství je nejvyšší čas zkontrolovat, zda máte sbaleno vše potřebné do porodnice. Miminko už se brzy může ohlásit! Co by vám tedy v tašce nemělo chybět? Pro sebe si nezapomeňte zabalit pohodlné oblečení na pobyt v porodnici, ideálně noční košili s rozepínáním pro snadné kojení a volnější kalhoty. Dále si přibalte hygienické potřeby, ručníky, žabky do sprchy a pantofle. Nezapomeňte na poporodní vložky a podprsenky na kojení. Pro miminko si sbalte několik bavlněných body s dlouhým i krátkým rukávem, ponožky, čepičky a zavinovačku. Vhodné jsou i látkové pleny, které se vám budou hodit i později. Dále si nezapomeňte přibalit doklady, těhotenskou průkazku a kartičku pojištěnce. Pro klid duše si můžete přibalit i něco pro sebe, například oblíbenou knihu, časopis nebo hudbu.

Týden těhotenství Velikost plodu Váha plodu
36 cca 47 cm cca 2,7 kg

Už jen pár týdnů!

Miminko už je téměř hotové a vy se pravděpodobně cítíte jako chodící sopka. Nebojte, to je normální. V 36. týdnu těhotenství už se vaše tělo chystá na porod a miminko na svět. Miminko už váží kolem 2,8 kg a měří asi 46 cm. Jeho orgány jsou vyvinuté a připravené na život mimo dělohu. Možná cítíte, že se miminko hýbe méně než dříve, ale to neznamená, že by se mu nedařilo dobře. Má prostě méně místa. Teď je důležité sledovat pohyby miminka a v případě jakýchkoli pochybností kontaktovat svého lékaře. I když se porod blíží, stále je důležité dbát na zdravý životní styl. Jezte vyváženou stravu, odpočívejte a snažte se zůstat aktivní. Lehké cvičení, jako je jóga pro těhotné nebo procházky, vám pomůže udržet se v kondici a připravit se na porod.

Publikováno: 08. 12. 2024

Kategorie: těhotenství