Můj příběh

Jsem specialista v oblasti funkční výživy. Své klienty učím, jak se už jednou pro vždy vypořádat s výživovými neduhy. Již dvanáctým rokem pomáhám lidem, od prenatálního věku až po pokročilý důchodový věk, najít vhodný výživový styl a velmi často i řešení jejich zdravotních problémů skrze správně volenou stravu.

Svou práci již vnímám jako poslání – díky ní mohu dělat lidi zdravější a šťastnější. Jejich úspěchy a doslova rozkvět jsou mi obrovskou odměnou a motivací pokračovat v tom, co dělám, dál.

Můj příběh aneb jak jsem se dostala k výživě dětí s autismem

Byl jednou jeden malý chlapec, který měl velké starosti se svým tělíčkem. Trápila ho lékaři nevysvětlitelná vyrážka, průjmy, nafouklé bolavé bříško, obrovské výkyvy nálad a úzkosti, bezesné noci a samota. Jeho maminka už se na to nemohla dál dívat a rozhodla se tedy jednoho dne překročit práh bezmoci a začít hledat řešení sama.

Tuto chvíli mám stale v živé paměti, protože ta maminka jsem byla já.

Vím, že nejsem sama, kdo podobnou situaci zažil a zažívá. Situace, kdy od lékaře slyšíte verdikt, že řešení vašich problémů neexistuje, že tomuhle se říká autismus a že vše, co se malému chlapci děje, je bohužel v normě k danému stavu.

Dnes, pár let poté, je tomu všemu jinak. Ze Sebíka je usměvavý kluk, který neví, co je to být nemocný. Vyhledává sociální kontakt, nafouklé bříško už dávno splasklo, zažívání i vyprazdňování je už naprosto v pořádku, vyrážka je ta tam a noci se mu už poměrně daří prospat celé. Ba co víc, kdekdo by dnes mohl Sebíkovi závidět jeho zdravý, krásně pestrý jídelníček!

Ale vždycky to tak nebylo :(

Rok 2018 byl pro mne naprosto zlomový. Byl to rok, kdy jsem poprvé viděla film A Miracle Of Love, za jehož vznikem stojí rodina, která vytvořila Son-Rise terapii (láskyplná terapie pro rozvoj autistických dětí i dospělých). Tento film mi otevřel oči, poprvé jsem si připustila, že náš Sebík je autista. Cítila jsem se na pokraji sil při pouhé představě, co nás v budoucnu asi čeká, v tomto období jsem si sáhla na svoje zatím nejhlubší dno. Pocit nespravedlnosti a nekonečné otázky v hlavě, které se opakovaly – proč právě my, proč Sebík. Na druhou stranu se mi otevřely nové obzory.

Poté, co jsem přestala popírat skutečnost, že je Sebík autista, jsem začala hledat cestu, jak ho podpořit. V létě roku 2019 jsem sama na týden odletěla do USA do “Son-Rise kempu”, abych se tuto metodu lépe naučila a mohla ji pak doma praktikovat. Měla jsem možnost nahlédnout na tuto problematiku jinýma očima a sdílet svoji cestu s ostatními lidmi z celého světa. Jedním z okrajových témat byla i strava.  Do té doby jsem doma vařila zdravě, ale občasný lepek, laktóza a jiné alergeny se na talíři sem tam objevily.

Po návratu domů jsem se začala hodně rozhlížet, kdo by mi s výživou našeho malého "autíka" pomohl. Ačkoli jsem vystudovala nutriční terapii na vysoké škole, k tomu spoustu kurzů o výživě a nespočet seminářů, na začátku mé cesty - hledání správné diety pro syna - jsem byla ztracená. 

V dnešní době exituje tolik extrémních doporučení i v této úzké problematice (jídlo, doplňky, techniky), která mnohdy jdou naprosto proti sobě. Je velmi složité, něčeho opravdu funkčního se dobrat.

Otazníků bylo mnoho

  • Co nabídnout, aby z jídla prcek profitoval a zároveň mu to chutnalo?
  • Kde to nakoupit?
  • Bude to fungovat?
  • Nedělám to zbytečně?
  • Jak a co vařit?
  • Kolik času obětovat přípravě náročné diety, která zbytku rodiny moc nechutná?
  • Stojí mi to sakra vůbec za to?! Nemám čas sama na sebe!!!!! :(
  • ........... a další a další a další pochyby.........

Jak pevní v přesvědčení musíte být, abyste mnohokrát denně dítěti opakovali, proč to či ono nedostane i přes všechny jeho slzičky a vzteky.

Hledala jsem nejen informace, doporučení, ale i pochopení, útěchu a podporu, že se všechno zvládne. Potřebovala jsem nějakého parťáka, který mi pomůže projít trnitou cestou, dobrat se nějakého cíle a celou tu situaci především psychicky zvládnout.

Kdy nastal zlom?

Poměrně brzy jsem pochopila, že to, co opravdu hledám, v Česku jen tak nenajdu. Proto jsem se rozhodla přestat dál čekat na zázrak, že se objeví někdo, kdo bude mít stejné ideály, jako já a dala jsem se do rozmotávání klubíčka nutričních informací o výživě při PAS sama. Stálo mne to další dva roky poměrně intenzivního studia zahraničních kurzů, knih a seminářů. Asi netřeba říkat, že navíc díky Sebíkovi jsem měla tu možnost jít přímou cestou metody pokus-omyl. MOCKRÁT DÍKY, SEBI :)

Nutriční terapii jsem se aktivně věnovala po celou dobu. Nyní je to již více jak 12 let,  co učím své klienty tomu, jak se jednou pro vždy vypořádat s výživovými neduhy. S lidmi běžně řeším problematiku vysokého tlaku, diabetu, alergií, oslabené imunity či např. dysfunkčních orgánů. V posledních dvou letech se navíc specializuji i na děti s autismem a ADHD. 

Jsem tu pro všechny, kteří před sebou mají stejnou nebo podobnou cestu, jakou jsem měla kdysi já a hledají pomoc nejen pro své dítě, ale třeba i pro sebe. Proto jsem založila weby www.klidnabriska.cz, www.fitarian.cz a společně s mým milovaným manželem založila e-shop specializovaný na lidi s PAS, www.autfit.cz.

Nebudu lhát, cesta nastavení vhodné výživy při PAS a jiných neurodiverzitách není zrovna krátká. Ale pozvolnými krůčky ji spolu zvládneme hezky projít. Témat a rad, které mám pro Vás nachystané, je spousta a moc ráda Vám je předám. Vše vychází z mých zkušeností – ať už z domova, studia či z praxe získané na základě konzultací s mými klienty. 

Jsem přesvědčena o tom, že správná výživa umí zázraky a že naprosto každý, díky vhodně volené stravě, může udělat pokroky v oblasti fyzické i mentální. Není tajemstvím, že to, co jíme, úzce koreluje s kvalitou našich životů. Pojďme tedy žít spokojené životy!