Kdo za tím celým stojí?

Já, Renata Daubnerová

Jsem nutriční terapeut a sportovní dietolog, masér, trenér… a maminka dvou malých chlapečků. Když je chvilka ve které neperu, nežehlím, neuklízím, nevařím a děti po mně zrovna nic nechtějí, věnuji se nutriční terapii - tuto profesi vykonávám jíž více jak 12 let. Mám štěstí, že má práce je zároveň moji velkou vášní.

NO JO, ALE PROČ TENHLE WEB?

Můj starší syn je pravděpodobně autista. Lékaři se nějak nemohou shodnout na diagnóze, proto to "pravděpodobně". Moc tento fakt, že jsme se ještě nedopátrali správné nálepky, neřešíme. Prostě je prozatím odlišný od ostatních "zdravých" dětí.

Jsme fandové Son-rise metody, a proto věříme, že ho z "toho" dostanem a bude z něj úplně normální kluk.

Každopádně, kdo má doma dítě s autismem, ADHD či jinou neuro - poruchou, ví, že tyto děti mají velmi často nějaký problém s trávením, preferencí jídla (chuť/textura/barva atd.), trápí je nafouklá bolavá bříška ( průjmy, zácpy, nadýmání...). Pokud třeba navíc ještě  dítko nemluví, je to o to horší, protože nám nemohou vysvětlit, co se jim vlastně v tělíčku děje.

Ačkoli jsem studovala několik škol a kurzů o výživě, na začátku mé cesty - hledání správné diety pro syna - jsem byla ztracená.  
Exituje tolik extrémních doporučení (jídlo, doplňky), která jdou proti sobě, že je velmi složité, k něčemu se pevně přiklonit a vytrvat v tom.

Co nabídnout, aby z jídla prcek profitoval a zároveň mu to chutnalo.  Jak vařit a kolik času obětovat přípravě diety, která zbytku rodiny moc nechutná. Jak pevní v přesvědčení musíte být, abyste mnohokrát denně dítěti opakovali, proč to či ono nedostane i přes všechny jeho slzičky a vzteky.

CO JSEM STUDOVALA?

 • Univerzita Karlova v Praze, 1. lékařská fakulta – Nutriční terapeut
 • Mahra, Výživový poradce a sportovní dietolog – rekvalifikační kurz, (150 hod.)
 • Fitness instruktor, Fitness Institut TONUS, 2019
 • Reiki I. a II. stupeň
 • EuroGeeN – DNA analýza metabolických typů, 2012
 • Sport and Exercise nutrition, workshop London, 2012
 • TRX® Group Suspension Training Course (GSTC), 2012
 • VŠCHT Praha, Workshop Bezpečná výživa – Trendy ve výživě II
 • IKEM Praha, Celostátní odborná konference ve spolupráci s FZV – Mýty a trendy ve výživě
  VŠCHT Praha, Workshop Bezpečná výživa

MOJE VIZE

Proč se o tom takto rozepisuji? Jako velkou propast vnímám místo, které je někde mezi teorií - ideálním stravováním dětí s PAS (porucha autistického spektra), ADHD aj. - a praxí, co se reálně děje. Odborníků, co by se specializovali na problematiku výživy takovýchto dětí, je zoufale málo a pediatři mnohdy buď nemají čas nebo jsou (bohužel) v tuto chvíli přesvědčeni o tom, že změna jídelníčku je bezpředmětná. Snad se to do budoucna změní. Moc bych si to přála.

Tímto webem bych byla ráda nápomocná všem rodičům neuroatypických dětí, kteří pro své nedražší hledají pomoc v oblasti výživy. Budete-li potřebovat, kontaktujte mne, ráda vám pomohu najít cestu ven ze zašmodrchaného klubka informací.

Milí rodiče, prarodiče, tety, strejdové, sourozenci a kamarádi rodin: Moc vám všem fandím, zkuste přemoci únavu, pohodlnost, negace okolí a vytrvat při změně stravování vašeho blízkého. Pokud bude výživa správně nastavena, jsem přesvědčena o tom, že uvidíte pozitivní změny.

Když vám bylo jen pár měsíců, vaše první krůčky byly také velmi nejisté, ale pravidelným cvičením jste se naučili dokonce běhat. To samé platí u diet.

Na tomto webu naleznete články, doporučení a recepty, které se u nás doma jí s chutí/ bez problémů. Celé to bude bezlepkové, bezlaktózové, bez soji, s obsahem přirozených cukrů a s notnou dávkou vlákniny.