Kendama: Japonská hračka, která baví děti i dospělé

Kendama

Co je to kendama?

Kendama je tradiční japonská hračka, která si v posledních letech získala obrovskou popularitu po celém světě. Slovo "kendama" se skládá ze dvou částí: "ken" (meč) a "tama" (míček). Hra spočívá v chytání dřevěné kuličky, která je připevněna provázkem k dřevěné rukojeti, na různé části kendamy. Zní to jednoduše, že? Nenechte se zmást, kendama je hra, která vyžaduje trpělivost, koordinaci a preciznost. Existuje nespočet triků a kombinací, které se dají s kendamou provádět, od těch nejzákladnějších až po neuvěřitelně složité.

Kendama není jen hračka, ale pro mnohé se stala vášní a životním stylem. Existují komunity nadšenců do kendamy po celém světě, kteří se scházejí na soutěžích, sdílejí své dovednosti a učí se od sebe navzájem. Ať už jste začátečník nebo zkušený hráč, kendama vám zaručeně přinese hodiny zábavy a výzev.

Jak se kendama hraje?

Kendama je tradiční japonská hračka, která si v posledních letech získala obrovskou popularitu po celém světě. Na první pohled vypadá jednoduše – dřevěná rukojeť (ken) s hrotem (kensaki) a k ní připevněná kulička (tama) pomocí provázku (ito). Ale nenechte se zmást, za touto zdánlivou jednoduchostí se skrývá komplexní a návyková hra, která prověří vaši koordinaci, trpělivost a kreativitu.

Základní princip spočívá v chytání kuličky do jedné ze tří misek (velká mísa, malá mísa, base cup) nebo na hrot. Zní to jednoduše, že? Ale věřte, že to vyžaduje cvik a pevnou ruku. Existuje nespočet triků a kombinací, od těch nejzákladnějších pro začátečníky až po neuvěřitelně složité a dechberoucí kousky, které zvládají jen ti nejzkušenější kendamisté.

A co je na kendamě nejlepší? Že si ji můžete užít kdekoli a kdykoli. Nezáleží na věku, pohlaví ani fyzické kondici. Kendama je hra pro každého, kdo hledá zábavu, výzvu a možnost rozvíjet své dovednosti.

Základní triky pro začátečníky

Kendama, tradiční japonská hračka, si v posledních letech získala oblibu po celém světě. A není se čemu divit! Kendama je zábavná, návyková a zároveň náročná. I když se na první pohled může zdát jednoduchá, skrývá v sobě nekonečné množství triků a kombinací. Nebojte se, začít s kendamou zvládne každý! Tady je pár základních triků pro začátečníky, které vám pomohou s rozjezdem:

Velká miska: Chytit kuličku do velké misky je první trik, který byste se měli naučit. Držte kendamu za rukojeť a volně s ní pohybujte nahoru a dolů. Snažte se sladit pohyb s pohybem kuličky a chytit ji do misky.

Malá miska: Jakmile zvládnete velkou misku, zkuste to samé s malou miskou. Tento trik je o něco náročnější, ale s trochou cviku ho zvládnete taky.

Základní hrot: Držte kendamu za rukojeť a vyhoďte kuličku do vzduchu. Následně se snažte zachytit kuličku na hrot.

Svíčka: Tento trik vypadá efektně a není tak těžký, jak se zdá. Držte kendamu za kuličku a nechte rukojeť volně viset dolů. Následně se snažte rukojetí zachytit kuličku.

Nezapomeňte, že klíčem k úspěchu je trpělivost a vytrvalost. Nejde o to, abyste se naučili všechny triky hned. Důležité je si hru užít a postupně se zlepšovat. Cvičte pravidelně a brzy budete překvapeni, jak rychle se budete zlepšovat. A kdo ví, třeba se z vás stane i zkušený kendama hráč!

Tipy pro výběr první kendamy

Kendama je tradiční japonská hračka, která si v posledních letech získala obrovskou popularitu po celém světě. Pokud s kendamou začínáte, výběr té pravé může být trochu matoucí. Existuje mnoho různých typů, značek a materiálů. Na co se tedy zaměřit při výběru své první kendamy?

Nejdůležitějším faktorem je tvar a velikost kendamy. Pro začátečníky je ideální kendama klasického tvaru a standardní velikosti. Taková kendama vám poskytne nejlepší stabilitu a kontrolu nad hrou. Vyhněte se příliš malým nebo naopak příliš velkým kendamám, dokud nezískáte základní dovednosti.

Dále je důležité zvážit materiál, ze kterého je kendama vyrobena. Nejčastěji se setkáte s kendamami ze dřeva, plastu nebo kombinace obou materiálů. Dřevěné kendamy jsou tradiční volbou a poskytují příjemný pocit z hry. Plastové kendamy jsou odolnější a cenově dostupnější. Pro začátečníky je vhodná dřevěná nebo kombinovaná kendama.

Při výběru kendamy věnujte pozornost také povrchu míčku. Míček by měl mít dobrou přilnavost, aby se vám s ním snadno prováděly triky. Některé kendamy mají na míčku speciální povrchovou úpravu, která zlepšuje přilnavost. Pro začátečníky je vhodný míček s hladkým nebo mírně zdrsněným povrchem.

Nepodceňujte ani výběr značky. Existuje mnoho renomovaných značek kendam, které se specializují na výrobu kvalitních a odolných kendam. Mezi oblíbené značky patří například Kendama USA, Krom Kendama, Sol Kendamas a Sweets Kendamas. Tyto značky nabízejí širokou škálu kendam pro začátečníky i pokročilé hráče.

A konečně, nezapomeňte na svůj rozpočet. Ceny kendam se liší v závislosti na značce, materiálu a designu. Pro začátečníky je vhodné zvolit kendamu v cenové relaci od 500 do 1000 Kč. S rostoucími dovednostmi a zkušenostmi pak můžete investovat do dražší a kvalitnější kendamy.

Kendama turnaje a komunita

Kendama si nezískává oblibu jen jako sólová zábava, ale stává se i populárním soutěžním sportem. Kendama turnaje se konají po celém světě, od lokálních akcí až po mezinárodní mistrovství světa. Tyto turnaje lákají hráče všech úrovní, od začátečníků až po ostřílené profesionály, kteří předvádějí neuvěřitelnou zručnost, kreativitu a koncentraci. Soutěží se v různých disciplínách, které prověřují rychlost, přesnost, koordinaci a kreativitu hráčů. Atmosféra na turnajích je obvykle velmi přátelská a podporující, plná nadšení a sdílené vášně pro tuto japonskou hračku.

Kromě soutěžního ducha je kendama známá i pro svou silnou a přátelskou komunitu. Hráči kendamy se sdružují v klubech, skupinách na sociálních sítích a online fórech, kde sdílejí své triky, zkušenosti a nadšení pro hru. Tato komunita hraje důležitou roli v rozvoji kendamy, vytváří nové triky, organizuje akce a inspiruje nové generace hráčů. Ať už jste úplný začátečník, nebo zkušený kendamista, komunita vás přijme s otevřenou náručí a pomůže vám posunout vaše dovednosti na další úroveň.

Publikováno: 25. 06. 2024

Kategorie: děti

Autor: Kamila Machová

Tagy: kendama | japonská hračka