Nosítko pro miminka: Které je pro vás to pravé?

Nositko Pro Miminka

Výhody nošení dětí v nosítku

Nošení dětí v nosítku, ať už jde o šátek, ergonomické nosítko, nebo jiný typ, přináší mnoho benefitů jak pro dítě, tak pro rodiče. Děti, které jsou nošeny v těsné blízkosti rodiče, se cítí bezpečněji a klidněji. Blízkost rodičovského tepla, dechu a tlukotu srdce jim dodává pocit bezpečí a stability, což je pro jejich emocionální vývoj klíčové. Miminka v nosítku méně pláčou a jsou celkově spokojenější. Nošení v nosítku také podporuje fyzické zdraví dítěte. Správně zvolené a nastavené nosítko podporuje zdravý vývoj zad a kyčlí dítěte. Vertikální poloha v nosítku může také pomoci s trávením a zmírnit potíže s refluxem. Pro rodiče představuje nošení v nosítku možnost mít volné ruce a přitom být stále v kontaktu se svým dítětem. Mohou se tak věnovat i jiným aktivitám, ať už doma nebo venku. Nošení v nosítku také usnadňuje kojení a posiluje pouto mezi rodičem a dítětem.

Typy nosítek pro miminka

Na trhu existuje nepřeberné množství nosítek pro miminka, která se liší materiálem, konstrukcí a způsobem nošení. Pro novopečené rodiče může být obtížné se v této nabídce zorientovat a vybrat to nejvhodnější nosítko pro své dítě i pro sebe.

Vlastnost Šátek na nošení dětí Krosna na nošení dětí
Věk dítěte Od narození Od cca. 6 měsíců (záleží na typu krosny)
Nastavitelnost Vysoká Střední
Pohodlí pro nosiče Vysoké (při správném úvazu) Vysoké (s dobrou oporou zad)

Základní dělení je na šátková nosítka a ergonomická nosítka. Šátková nosítka jsou vyrobena z dlouhého pruhu látky, který se váže kolem těla rodiče a vytváří tak kapsu pro dítě. Jsou velmi variabilní a přizpůsobí se postavě rodiče i dítěte. Ergonomická nosítka jsou pevnější a mají pevnou konstrukci s popruhy a bederním pásem. Dítě je v nich usazeno v ergonomické poloze, která podporuje zdravý vývoj kyčlí.

Kromě těchto dvou základních typů existují i další varianty, jako jsou například mei tai, ring slingy, nebo hybridní nosítka, která kombinují prvky šátkových a ergonomických nosítek.

Při výběru nosítka je důležité zohlednit věk a váhu dítěte, postavu rodiče a také to, jak často a v jakém terénu bude nosítko používáno. Vždy je vhodné si nosítko před nákupem vyzkoušet a poradit se s odborníkem, například v prodejně s nosítky nebo s laktační poradkyní.

Výběr správného nosítka

Výběr nosítka pro miminko není žádná legrace, viďte? Na trhu je jich tolik, že se v tom snadno ztratíte. Nejdřív si ujasněte, co od nosítka vlastně čekáte. Chcete ho používat od narození, nebo až bude miminko větší? Budete s ním zdolávat horské vrcholy, nebo spíš procházky parkem? A co váš rozpočet? Jakmile si odpovíte na tyto otázky, můžete začít vybírat.

Existují v zásadě dva typy nosítek: šátková a ergonomická. Šátková nosítka jsou úžasně hebká a přizpůsobivá, ale jejich vázání chce trochu cviku. Ergonomická nosítka se zapínají na přezky a jsou tak super rychlá na oblékání. Důležité je, aby nosítko perfektně sedělo vám i miminku. Miminko by mělo být v nosítku v tzv. ergonomické poloze – nožičky do písmene M, zádíčka lehce zakulacená. A nezapomeňte, že nosítko by mělo být pohodlné i pro vás! Vyzkoušejte si proto různé typy a značky, ideálně s miminkem. Poraďte se s kamarádkami, zkušenými nosičkami nebo navštivte specializovanou prodejnu, kde vám s výběrem rádi pomohou.

Bezpečnost při nošení v nosítku

Nošení miminka v nosítku má mnoho benefitů, ale bezpečnost vašeho děťátka je vždy na prvním místě. Před prvním použitím nosítka si pečlivě prostudujte instrukce od výrobce. Ujistěte se, že je nosítko vhodné pro věk a váhu vašeho miminka a že je správně nastaveno. Miminko by mělo být v nosítku vždy ve správné poloze, s volnými dýchacími cestami. Hlavička by měla být podepřená a zádíčka by se neměla prohýbat. Pravidelně kontrolujte, zda je miminko v pořádku, zda se nepřehřívá a zda má dostatek prostoru pro dýchání. Při nošení v nosítku buďte opatrní a vyhýbejte se aktivitám, při kterých by mohlo dojít k úrazu. Dávejte si pozor na překážky nad hlavou a pod nohama. Při ohýbání se vždy krčte kolena, abyste miminko nevystavili nárazu. Pamatujte, že bezpečnost vašeho děťátka je vždy na prvním místě.

Ergonomie pro rodiče

Nošení dětí v nosítku má mnoho benefitů, ale je důležité dbát i na ergonomii, a to jak pro dítě, tak pro rodiče. Správné nošení v nosítku by mělo být pohodlné pro oba. Pro rodiče to znamená zvolit nosítko, které bude vyhovovat jejich postavě a rozloží váhu dítěte rovnoměrně na záda a boky. Nastavitelné popruhy a bederní pás jsou klíčové pro optimální rozložení váhy a minimalizaci zátěže na záda.

Důležitá je také správná výška nošení. Dítě by mělo být v takové pozici, aby rodič mohl pohodlně políbit jeho hlavičku. Zároveň by nosítko mělo poskytovat dostatečnou oporu hlavičce a krku dítěte, a to zejména u novorozenců. Pro rodiče je důležité udržovat vzpřímené držení těla a nehrbit se pod vahou dítěte. Při delším nošení je vhodné dělat si přestávky a dítě z nosítka vyndat, aby se protáhlo jak dítě, tak i rodič.

Nezapomínejte, že každé dítě je jiné a co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Pokud si nejste jistí výběrem nosítka nebo správným použitím, neváhejte se obrátit na odborníka, laktační poradkyni nebo zkušenějšího rodiče.

Nošení dětí a rozvoj

Nošení dětí v nosítku, ať už jde o šátek, ergonomické nosítko či jiný typ, přináší mnoho benefitů pro jejich rozvoj. Blízký kontakt s rodičem vytváří pocit bezpečí a jistoty, což je klíčové pro zdravý psychický vývoj. Miminko vnímá tep maminky či tatínka, slyší tlukot srdce a cítí známou vůni, což mu pomáhá regulovat vlastní emoce a snižuje stres. Pravidelné nošení v nosítku podporuje i fyzický vývoj. Správná ergonomická poloha, kdy je miminko v tzv. klubíčku s pokrčenýma nožičkama a zády do tvaru písmene C, napomáhá zdravému vývoji kyčlí a páteře. Pohyb rodiče během nošení navíc jemně stimuluje vestibulární aparát, čímž se zlepšuje rovnováha a koordinace pohybů. Nošení v nosítku má pozitivní vliv i na rozvoj kognitivních funkcí. Miminko má z výšky lepší rozhled a je tak více vtažené do dění kolem sebe. To stimuluje jeho zvědavost a touhu poznávat svět. Zároveň slyší rodiče mluvit, pozoruje jeho mimiku a učí se tak komunikovat a navazovat sociální kontakt. V neposlední řadě nošení v nosítku usnadňuje rodičům každodenní život. Maminka či tatínek má volné ruce a může se tak věnovat i jiným činnostem, aniž by museli miminko odkládat.

Oblíbené značky nosítek

Na trhu existuje nepřeberné množství značek nosítek, od lokálních výrobců až po zavedené mezinárodní firmy. Mezi nejoblíbenější značky, které si získaly důvěru rodičů po celém světě, patří například Ergobaby, Tula, Manduca, LennyLamb a Beco. Tyto značky se vyznačují vysokou kvalitou materiálů, ergonomickým designem a důrazem na pohodlí jak pro dítě, tak pro nosiče.

Ergobaby je známá svými nosiči s širokou základnou a polstrovanými popruhy, které rovnoměrně rozkládají váhu dítěte. Tula nabízí nosiče s pestrými vzory a možnostmi nastavení pro různé fáze vývoje dítěte. Manduca je oblíbená pro svůj jednoduchý design a intuitivní použití. LennyLamb je polská značka, která se specializuje na nosiče z tkaných šátků, které se dokonale přizpůsobí tělu dítěte i nosiče. Beco nabízí nosiče s inovativními funkcemi, jako je například možnost otočení dítěte do polohy na zádech.

Při výběru nosítka je důležité zohlednit věk a váhu dítěte, ale také individuální potřeby a preference rodičů. Doporučuje se vyzkoušet si nosič s dítětem ještě před nákupem, abyste se ujistili, že vám oběma vyhovuje.

Praktické tipy pro nošení

Před prvním použitím si pečlivě prostudujte návod k použití vašeho nosítka. Každé nosítko se může mírně lišit v nastavení a způsobu vázání. Zkontrolujte, zda je nosítko vhodné pro věk a váhu vašeho miminka. Správná velikost zajistí pohodlí pro vás i vaše dítě. Miminko by mělo být v nosítku vždy dostatečně vysoko, abyste na něj dobře viděli a mohli ho políbit na hlavičku. Jeho záda by měla být přirozeně zakulacená a nožičky by měly svírat písmeno "M". Dbejte na to, aby mělo miminko volné dýchací cesty. Jeho brada by se neměla dotýkat hrudníku. Pravidelně kontrolujte, zda je látka nosítka napnutá a miminko se v něm nepropadá. Nosítko by mělo poskytovat dostatečnou oporu jeho zádům a hlavě. Pokud si nejste jistí správným použitím nosítka, nebojte se požádat o radu zkušenějšího rodiče nebo laktační poradkyni.

Publikováno: 10. 07. 2024

Kategorie: děti

Autor: Prokop Sládek

Tagy: nositko pro miminka | nosítko pro nošení miminek