PROTEIN JAKO DOPLNĚK STRAVY AUTÍKA?

Proteinové doplňky lze použít k uspokojení potřeb bílkovin, přibírání na váze, získávání esenciálních aminokyselin (základních a nenahraditelných elementů pro vznik bílkoviny) a mnoho dalšího.

RYCHLÁ FAKTA

 • Proteinové doplňky se běžně používají pro sportovní výkon, ale mohou být také použity pro ty, jejichž jídelníček neobsahuje z nějakého důvodu dostatek bílkovin.
 • Proteinové doplňky mohou být ve formě sypkých prášků, hotových koktejlů, proteinových tyčinek či aminokyselinových doplňků.
 • Proteinové doplňky se běžně používají v případě dospělých i dětí.
 • Děti s autismem, které mají poruchu smyslového zpracování nebo orální dysfagie, se mohou vyhýbat masu kvůli jeho struktuře. Proteinové doplňky mohou být skvělým doplňkem pro zvýšení příjmu bílkovin. 

PROTEINOVÝ DOPLNĚK PRO DĚTI

Proteinovou suplementaci lze použít u dětí, které jsou podvyživené, potřebují přibrat na váze nebo potřebují více bílkovin k uspokojení svých potřeb. Mohou být také použity u dětí s autismem ke zmírnění některých příznaků a doplnění zásob aminokyselin.

Příklady běžných proteinových doplňků:

Syrovátka

 • Syrovátkový protein pochází z bílkovin v mléce, které se získávají při výrobě sýra a kaseinu.
 • Syrovátkový protein není vhodný pro osoby s bezmléčnou dietou!!!

Hráškový protein

 • Je relativně nový rostlinný protein, který si v posledních letech získal popularitu pro svůj aminokyselinový profil a vysoký obsah esenciální aminokyseliny lysinu.
 • Má vysoký obsah esenciálních aminokyselin a je lehce stravitelný.
 • Může být dobrým doplňkem pro děti.

Konopný protein

 • Vyrábí se z konopných semen, resp. z jejich zbývající části po vylisování oleje. Neobsahuje THC, tedy je zcela bezpečný a nezpůsobuje žádné halucinogenní stavy. Složení aminokyselin má podobné jako sója, obsahuje tedy všech 9 esenciálních aminokyselin, avšak má nízkou koncentraci lysinu. Proto se nepovažuje za kompletní protein. Obsahuje hodně vlákniny, je bohatý na minerální látky (zejména magnézium, vápník, železo, mangan, zinek a měď), a omega 3 a 6 mastné kyseliny.

Rýžový protein

 • Většinou je vyroben z hnědé rýže. Přestože obsahuje všech 9 esenciálních aminokyselin, kvůli nízkému obsahu lysinu ho nelze považovat za kompletní protein. Má však vysoký obsah BCAA, které jsou nejdůležitější pro budování svalové hmoty. Je také lehce stravitelný, hypoalergenní a nezpůsobuje trávicí potíže.

Sójový protein

 • Sójový protein pochází ze sójových bobů a může nabídnout mnoho různých zdravotních výhod, pro děti s PAS však nedoporučuji – soja je na červeném seznamu potravin, které tyto děti bohužel až nápadně často netolerují.

Kolagen

 • Kolagen je vláknitý protein, který drží pohromadě pojivové tkáně v těle, konkrétně kůži, klouby a kosti.
 • Kolagenové doplňky se běžně prodávají pro zlepšení pleti a důkazy ukazují, že pomáhají se stárnutím pokožky.
 • Je potřeba dbát na kvalitu doplňku s živočišným kolagenem – pokud se pro něj rozhodnete, měl by kolagen pocházet z BIO zvířat, která běhala na slunci, nebyla špatně ustájená a žrala zejména po celý život trávu.

Aminokyseliny

 • Suplementace aminokyselinami může být užitečná pro děti s více potravinovými alergiemi.
 • Aminokyselinové doplňky typicky zahrnují jednotlivé aminokyseliny, jako je tryptofan nebo lysin. Obvykle jsou inzerovány jako léky na různé zdravotní problémy, včetně bolesti, deprese, nespavosti a některých infekcí.
 • Tyto doplňky se skládají z jednotlivých aminokyselin obvykle v množství nebo kombinacích, které se přirozeně nenacházejí v potravinách.
 • Aminokyseliny s rozvětveným řetězcem (BCAA)
  • Mezi BCAA patří esenciální kyseliny leucin, isoleucin a valin. 
  • BCAA pomáhají s mnoha procesy v těle, od budování bílkovin po sekreci inzulínu. Hrají také zásadní roli v metabolismu, zdraví střev a prevenci chronických onemocnění.

JAKÝ PROTEIN JE NEJLEPŠÍ?

Za mne rozhodně veganské varianty – jsou totiž vhodné pro všechny všežravce i masožravce, děti, dospělé i seniory, zdravé či nemocné. Navíc mohou být i v raw variantě plné vitaminů.

VŽDY JE VŠAK TŘEBA DBÁT NA KVALITU, A PROTO BY V BALENÍ PROTEINU , BYŤ BY BYL SUPER-EXTRA-VEGANSKÝ, NEMĚL BÝT POUŽIT JAKÝKOLI NESMYSL (NEVHODNÁ INGREDIENCE), KTERÝ ZDRAVÍ NEPŘIDÁ.

Veganské proteiny v porovnání se syrovátkovým (živočišným) proteinem je snadněji stravitelný, avšak déle se vstřebává. Nezpůsobuje ale žádné trávicí potíže jako je nadýmání, plynatost apod. Je vhodný i pro lidi s laktózovou intolerancí, lidi s alergií na mléčnou bílkovinu, a také na lepek. Jsou snadno rozpustné a mísitelné, takže bez problému obohatí váš šejk o potřebné proteiny. Výborné jsou i na doplnění proteinů do zdravých pamlsků (např. do proteinových koláčů a palačinek).

Při výběru veganského proteinu je důležité sledovat hlavně podíl důležitých aminokyselin v jednotlivých přípravcích. Nejčastěji výrobci kombinují několik rostlinných zdrojů proteinu v jednom přípravku pro pokrytí celého spektra aminokyselin. Dostupné jsou však i jednosložkové veganské proteiny. Mezi nejoblíbenější patří sójové, rýžové a konopné proteiny.

Jak jsem však již zmínila, sojový by měl jít „z kola ven“, …i bez něj však zůstává na trhu spousta hezkých výrobků se skvělým nutričním efektem na zdraví spotřebitele :)

Co z článku plyne? Pokud sáhnete po veganském kombinovaném proteinu (např. hrášek+konopí+rýže), který je doslazen kvalitním sladidlem, jste na správné cestě. Jak to může konkrétně vypadat? Mrkněte na Autfit.cz – e-shop vytvořen speciálně pro děti s PAS a všechny ty, co chtěji opravdu zdravě jíst a žít.

_______________________________________________

ODMÍTNUTÍ ODPOVĚDNOSTI: Před zahájením jakéhokoli doplňku nebo léků se vždy poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče, abyste se ujistili, že jsou vhodné pro vaše dítě. Dávkování se může lišit v závislosti na věku, hmotnosti, pohlaví a aktuální stravě.

Jsem specialista v oblasti funkční výživy. Pomáhám lidem, od prenatálního věku až po pokročilý důchodový věk, najít vhodný výživový styl a velmi často i řešení jejich zdravotních problémů skrze správně volenou stravu. Svou práci již vnímám jako poslání – díky ní mohu dělat lidi zdravější a šťastnější! Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů