Dětská pláštěnka: Ať je déšť zábava!

Pláštěnka Dětská

Výběr správné velikosti

Zvolit správnou velikost oblečení nebo bot může být někdy oříšek. Abyste se vyhnuli zbytečným výměnám a zklamání, věnujte pozornost následujícím tipům. Nejdůležitější je znát své míry. Vezměte si krejčovský metr a změřte si obvod hrudníku, pasu a boků. U kalhot je důležitá délka nohavic. Tyto údaje si zapište a porovnejte je s velikostní tabulkou prodejce, u kterého chcete nakupovat. Každá značka má totiž trochu odlišné číslování. Pokud se vaše míry pohybují mezi dvěma velikostmi, doporučujeme zvolit tu větší. Volnější oblečení je pohodlnější a lépe se přizpůsobí vašemu tělu. Nezapomeňte, že některé materiály se po vyprání srazí, proto si vždy zkontrolujte pokyny k údržbě.

Nepromokavé materiály a technologie

V dnešní době existuje spousta materiálů a technologií, díky kterým oblečení odolá i tomu nejdeštivějšímu počasí. Mezi nejznámější patří membránové materiály, jako je Gore-Tex nebo Sympatex. Ty fungují na principu mikroskopických pórů, které propustí pot ven, ale zároveň zabrání průniku kapek vody dovnitř.

Další možností jsou tkaniny s vodoodpudivou úpravou, například DWR. Ta se nanáší na povrch materiálu a způsobuje, že kapky vody po něm stékají, místo aby se vsakovaly. Tato úprava se ale používáním opotřebovává a je potřeba ji obnovovat impregnačním sprejem.

Kromě samotného materiálu je důležité dbát i na detaily, jako jsou podlepené švy, voděodolné zipy nebo kapuce s kšiltem. Všechny tyto prvky dohromady pak zaručí, že zůstanete v suchu i za prudkého deště.

Bezpečnostní prvky na pláštěnce

Pláštěnka sama o sobě není zárukou bezpečnosti, ale správné bezpečnostní prvky na ní ano. Odrazivé prvky jsou základ. Čím více, tím lépe. Myslete na to, že řidiči vás potřebují vidět ze všech úhlů. Reflexní pásky na rukávech, zádech i kapuci zvyšují vaši viditelnost pro ostatní účastníky silničního provozu. Světlé barvy, ačkoliv nejsou tak účinné jako reflexní prvky, také pomáhají. Žlutá, oranžová nebo zelená pláštěnka vás udělá viditelnějšími, obzvlášť za šera nebo mlhy. Některé pláštěnky mají i kapuci s průhledným kšiltem. Ten chrání obličej před deštěm a zároveň umožňuje dobrý výhled do stran. Bezpečnostní prvky by měly být odolné vůči vodě a opotřebení, aby plnily svou funkci i po delším používání.

Oblíbené dětské motivy a barvy

Děti milují svět plný fantazie a barev. Oblíbené dětské motivy a barvy se často odrážejí v jejich oblečení, hračkách a dekoracích dětských pokojů. Mezi nadčasové favority patří zvířátka. Děti fascinují roztomilí medvídci, hraví pejsci, majestátní lvi i exotické opice. Zvířecí motivy rozvíjejí dětskou představivost a učí je o světě kolem nás.

Stejně tak populární jsou pohádkové bytosti. Princezny, rytíři, draci a jednorožci otevírají bránu do světa snů a dobrodružství. Děti se s nimi snadno ztotožňují a prožívají s nimi jejich příběhy. Co se týče barev, vítězí veselé a zářivé odstíny. Sytě růžová, nebesky modrá, sluneční žlutá a svěží zelená dokáží rozzářit každý dětský pokoj a navodit hravou atmosféru. Tyto barvy působí optimisticky a stimulují dětskou fantazii.

Praktické doplňky pláštěnek

Pláštěnka sama o sobě je skvělá, ale s pár vychytávkami bude ještě lepší! Co takhle voděodolný vak na záda, který pojme všechny vaše cennosti i svačinu? Nebo praktické návleky na boty, aby vám nepromokly ani ty nejnadupanější tenisky? A co teprve reflexní prvky pro lepší viditelnost za deště a šera? S nimi budete v bezpečí i při procházce za tmy. A pokud rádi fotíte, oceníte průhledný kryt na mobil, díky kterému vám neunikne žádný moment ani v lijáku.

Nezapomínejte ani na detaily, jako je kapuce s kšiltem, která ochrání váš obličej před kapkami deště, nebo stahovací šňůrky v pase a na rukávech, které zabrání profouknutí. Ať už se chystáte na festival, túru v přírodě nebo jen tak do města, s těmito praktickými doplňky si déšť ani vítr rozhodně nepokazí náladu!

Péče a údržba pláštěnky

Pláštěnka, váš věrný společník v deštivém počasí, si zaslouží vaši péči. Prodloužíte tak její životnost a udržíte si suchou kůži po mnoho dalších propršených dnů. Po každém použití pláštěnku nechte volně uschnout na vzduchu, nejlépe zavěšenou na ramínku. Vyvarujte se sušení na přímém slunci nebo v blízkosti tepelných zdrojů, mohlo by dojít k poškození materiálu. Pláštěnku skladujte na suchém a větraném místě.

Většinu pláštěnek není nutné prát příliš často. Pokud je to nutné, řídte se pokyny na štítku. Obecně platí, že pláštěnku můžete prát v ruce ve vlažné vodě s použitím jemného pracího prostředku. Nepoužívejte bělidla ani aviváž! Po vyprání pláštěnku důkladně opláchněte a nechte volně uschnout. Impregnaci pláštěnky obnovte podle potřeby pomocí impregnačního spreje určeného na vodoodpudivé materiály.

Tipy pro nákup dětské pláštěnky

Při výběru dětské pláštěnky se zaměřte na několik klíčových faktorů. Velikost je zásadní – pláštěnka by měla být dostatečně volná, aby se pod ni vešly teplejší vrstvy oblečení, ale ne příliš velká, aby nebránila v pohybu. Materiál by měl být nepromokavý a zároveň prodyšný, aby se dítě pod pláštěnkou nepotilo. Dobrou volbou jsou pláštěnky z PU zátěru nebo s membránou.

Důležitá je i kapuce, která by měla být dostatečně velká, aby chránila hlavu a krk před deštěm. Praktické jsou kapuce s kšiltem, který chrání obličej. Zaměřte se také na zapínání – zip s légou je odolnější proti profouknutí než knoflíky.

Pro menší děti volte pláštěnky s reflexními prvky, které zvyšují jejich viditelnost za deště. Nezapomeňte ani na design – dětem se budou líbit veselé barvy a motivy.

Publikováno: 14. 06. 2024

Kategorie: dětské zboží

Autor: Jarmila Nováková

Tagy: pláštěnka dětská | pláštěnka určená pro děti